اعتماد به یک فرد غریبه برای سپردن همه دارای تان که همان پیج اینستاگرامی تان است کار ساده ای نیست. اما اگر این نکات مهم را ندانید قطعا پیج تان را بر باد خواهید داد. از قدیم گفتند مالت را بچسب همسایه ات را دزد نکن. پس تا می توانید با این روش ها افسار پیج تان را در دست بگیرید تا هیچ ادمینی نتواند شما را دور بزند.

یکی از همکارانم تعریف می کرد که یکبار ادمین یک پیج اینستاگرامی شده بود. کارفرما از او کمک خواسته بود تا قبل از شروع کار ابتدا مشکلی را از سر راه بر دارد. ماجرا از این قرار بود که ادمین قبلی پسورد پیج را تغییر داده بود و بدون این که احساس مسئولیت کند، کار را رها کرده و پسورد جدید را در اختیار کارفرما قرار نداده بود. از طرف از هر راهی که برای بازگردانی پیج می خواستند استفاده کنند، باز به ادمین قبلی منتهی می شد.

این ماجرا چیزی شبیه شاید برای شما هم اتفاق بیفتد است. افراد زیادی دوست دارند برای پیج شون ادمین بگیرند اما نمی تونند به کسی اعتماد کنند یا بهتر بگم نمی دانند باید به چه کسانی و چجوری اعتماد کنند. البته این نگرانی کاملا به جا هست. چون شما پسورد پیج تون را دارید به ادمین پیج تان می دهید و چون اکثر کارهای ادمینی هم غیر حضوری هست کاملا حق دارید که نگران باشید که پیج تان را ندزدند.  این جا به شما راه حل هایی ارائه می کنیم که به شما کمک کند بتوانید به ادمین مورد نظر اعتماد کنید.

اولین راه ایجاد اعتماد: نوشتن قرارداد

اولین و مهم ترین راه حل را همین جا اول کار بهتون میگم. اول از همه شما باید از نظر قانونی یک قرارداد با ادمین پیج تان بنویسید. باید همه مواردی را که باعث نگرانی شما می شود، در پیج تان قید کنید. در قراردادتان روی موارد مهم تاکید کنید و برای هر بخش خسارت مشخصی تعیین کنید. اگر بتوانید برای هر بخش ماده قانونی مربوط به مواردی را که در قرارداد می آورید را پیدا کنید و آن ها را هم در قرارداد ذکر کنید، قراردادتان محکم تر، رسمی تر و قانونی تر خواهد بود و اگر خدایی نکرده به هر دلیلی کارتان با ادمین تان به شکایت رسید، راحت تر می توانید از این قرارداد برای اثبات حرف تان و مطالبه حق و حقوق تان استفاده کنید. حتما در قرارداد خود موارد این چنینی که در ادامه برایتان می آوریم ذکر کنید.

·        حتما بنویسید که ادمین اجازه تغییر شماره تلفنی که به اینساگرام برای ایجاد اکانت داده شده است، ندارد.

·        حتما این مورد را ذکر کنید که ادمین اجازه تغییر آدرس پیج شما را ندارد.

·        ادمین اجازه ندارد شماره شخصی خودش را به فالوورها و مشتری ها بدهد.

·        ادمین اجازه ندارد بدون اجازه کتبی از صاحب پیج، پیج را دیلیت اکانت کند، آن را دیسیبل کند و یا به طورکامل حذف کند.

بابت هرکدام از این موارد و موارد مشابه دیگر مبلغی را به عنوان خسارت تعیین کنید. مبلغ این خسارت باید قابل توجه و معقول باشد تا در صورتی که ادمین به هر دلیلی کارش را درست انجام نداد، بتوانید از او شکایت کنید و پیج را برگردانید. نوشتن قرارداد هم خیال شما را راحت تر می کند و هم با نوشتن ریز جزییات وظایفی که از ادمین می خواهید می توانید شفاف تر و واضح به صورت کتبی وظایف او را در قرارداد قید کنید و چون ادمین شما زیر قرارداد را امضا می کند، تعهد بیشتری برای انجام وظایفش خواهد داشت.

یادتان نرود که شما یک پیج کاری دارید و حالا که دارید ادمین میگیرید، یعنی کسب و کارتان گرفته است. پس صاحب یک کسب و کار هستید و یک صاحب یک کسب و کار حرفه ای باید به موارد حقوقی و مواد قانونی مرتبط به کسب و کار خود که در این جا نوعی کسب و کار الکترونیکی است آگاهی داشته باشد. پس تا می توانید در مورد قوانین مربوط به کسب و کارتان اطلاعات جمع آوری کرده و در این مورد آموزش ببینید.

دومین روش ایجاد اعتماد و امنیت پیج: ایجاد یک ایمیل اختصاصی

راه دیگر برای به حداقل رساندن سو استفاده از پیج تان این است که ایمیل اختصاصی مخصوص پیج تان داشته باشید. این ایمیل می تواند یاهو یا جیمیل و یا مانند آن باشد. حواستان باشد که هیچ جای دیگر نباید از این ایمیل نامی برده باشید. شما باید این ایمیل را فقط به خود اینستاگرام معرفی کنید. اگر قرار هست ایمیلی در اختیار مشتریان به عنوان یک راه ارتباطی قرار بدهید، باید آن ایمیل جدا از ایمیل های دیگرتان باشد. یادتان باشد که حتی اگر خود ادمین تان هم از شما چنین درخواستی داشت، شما هرگز نباید رمز ایمیل تان را در اختیار هیچ فردی قرار دهید.

سومین روش ایجاد اعتماد: تعریف شماره موبایل برای پیج اینستاگرام تان

سومین راهکار این هست که باید برای اکانت پیج کاری تان یک شماره اختصاصی در نظر بگیرید. این شماره می تواند یک شماره جدا و اختصاصی باشد که از آن شماره فقط برای وریفای کردن و دریافت پیام های اینستاگرام و … استفاده کنید یا شماره در حال حاضر خودتان باشد که روی گوشی خودتان از آن استفاده می کنید. خاطرتان باشد که اگر چند اکانت یا پیج اینستاگرام دارید، باید برای هر اکانت یک شماره مجزا تعریف کنید.

چهارمین روش ایجاد اعتماد: پسورد

یکی از روش هایی که باعث می شود شما بهتر بتوانید به یک ادمین اعتماد کنید، این است که اول خودتان امنیت پیج را بالا ببرید و از خودتان و پیج تان مطمئن باشید. بنابراین سعی کنید حتما از یک پسورد قوی استفاده کنید. حتما از پسورد هایی بیش از ۱۵ کاراکتر استفاده کنید. هرچه تعداد کاراکتر بیشتر و متنوع تر باشد، پسورد قوی تری خواهید داشت. چون در این صورت احتمال هک کردن و کرک کردن پسورد کمتر میشود. حتما هم از حروف کوچک و هم از حروف بزرگ انگلیسی، اعداد صفر تا ۹ و کارکترهای اختصاصی مثل علامت درصد، هشتگ، ویرگول، آندرلاین، نقطه و …. استفاده کنید تا امنیت پسورد خود را به حداکثر برسانید. یک روش ساده تر برای ایجاد یک پسورد قدرتمند این است که در گوگل عبارت strong password generator online را سرچ کنید و از طریق آن یک پسورد خوردکار برای شما به صورت اتوماتیک ساخته می شود و فقط کافی است که آن را کپی کنید و برای پسورد خود استفاده کنید.

نکته مهم: حتما پسوردتان را در جایی برای خود ذخیره کنید و طوری باشد که فقط و فقط خودتان به آن دسترسی داشته باشید. برای همه پسوردهاتون از این شیوه استفاده کنید از پسورد ایمیل و اینستا گرفته تا گوشی و …

نکته مهم: حتما حداقل روی یک گوشی یا لپ تاپ شخصی خودتان با اینستاگرام لاگین کنید و زمانی که اینستاگرام به شما پیام میدهد که روی این وسیله همیشه فعال باشید، دیگر از شما پسورد نمیخواهد، تیک آن را بزنید تا زمانی که می خواهید با گوشی خودتان وارد پیج تان شوید و بیرون بروید، از شما پسورد نخواهد.

فراموش نکنید که شما باید به هرکسی به اندازه کاری که می خواهد انجام بدهد، دسترسی بدهید.

پنجمین روش ایجاد اعتماد: دسترسی دادن به پیج دوم

اگر کار ادمین شما فقط پاسخگویی به سوالات هست. یک پیج دیگر با نام support بزنید و دسترسی آن پیج را به ادمین فروش یا ادمینی که جهت پاسخگویی به کامنت ها یا دایرکت ها گرفتید، بدهید. ادمین ها انواع مختلفی دارند و تنها کسی که باید به پیج تان دسترسی داشته باشد، ادمینی هست که قرار است محتوا یعنی پست و استوری توی پیج شما قرار بدهد. کامنت های پیج اصلی را هم همان ادمین پاسخگویی به سوالات می تواند با همان پیج ساپورت یا پیج دوم در زیر پست های پیج اصلی پاسخ دهد.

ترجیحا به طور دوره ای پسورد پیج تان را عوض کنید. مثلا هر دو هفته یک بار یا ماهی یکبار مخصوصا زمانی که ادمین پیج تان را عوض می کنید و یا یک ادمین جدید به پیج تان اضافه می کنید.

حتما بعد از تغییر ادمین، دسترسی تمام device ها به پیج تان را  invoke کنید. دسترسی ها را به طور کامل از ادمین قبلی بگیرید. برای مطالعه جزییات تک تک موارد بالا مثل نحوه invoke کردن و … می توانید مقاله چگونه امنیت اینستاگرام را بالا ببریم را مطالعه کنید. آنجا با جزییات کامل توضیح دادیم که باید چگونه این کار ها را انجام دهید. با invoke کردن دسترسی همه افراد متفرقه غیر از خود شما که پیج تان را روی گوشی خود، دارید، گرفته می شود.

ششمین روش ایجاد اعتماد: وصل شدن به سه شبکه اجتماعی مرتبط اینستاگرام

علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد. قبل از این که اتفاقی برایتان پیش بیاید یا به هر دلیلی ادمین خرابکاری کند و یا خودتان مشکلی ایجاد کنید، چاره اندیشی کنید. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. ابتدا پیج اینستاگرام تان را به فیس بوک وصل کنید. این کار را برای هر شبکه اجتماعی دیگری هم که اینستاگرام با آن ها همکاری دارد و پست های شما را در آن ها هم می تواند نشان دهد و می تواند به آن ها وصل شود، انجام دهید. منظورم همان شبکه های اجتماعی Twitter، Thumbnail و  Facebook هست. در هرکدام از این شبکه های اجتماعی یک اکانت بسازید و اینستاگرام خود را به این اکانت ها وصل کنید. سعی کنید اکانتی که در این پیج ها می سازید مشابه اسم و ادرس پیج کاری اینستاگرام تان باشد.

اگر پیج شما به هر دلیلی از دسترس خارج بشود، یا شما دسترسی را از دست بدهید می توانید برای مکاتبه با اینستاگرام جهت پس گرفتن پیج تان مکاتبه کنید. در نتیجه راحت تر می توانید ثابت کنید که شما صاحب آن پیج هستید و هیچ نیازی هم نیست که پسورد این اکانت ها را به هیچ شخصی حتی ادمین هاتون بدهید.

تنها مشکل این هست که برای دسترسی به تمام آن ها نیاز به فیلترشکن دارید.

هفتمین روش ایجاد اعتماد: وریفای دو مرحله ای

باید قابلیت وریفای کردن دو مرحله ای را فعال کنید. هر بار که می خواهید وارد اینستاگرام شوید، اینستا یک کد تایید از طریق پیامک برای شما ارسال می کند. برای امنیت بیشتر می توانید یک اپلیکیشن تولید کد یکبار مصرف مثل authenticator google یا Microsoft authenticator روی گوشیتون نصب کنید و اینستاگرام تان را به آن معرفی کنید. در اون صورت دفعه بعدی که بخواهید به اینستاگرام تان وارد شوید این کد را از شما می خواد که این کد فقط از طریق گوشی شما قابل دسترسی هست و هر ۳۰ تا ۶۰ ثانیه یک بار عوض می شود.

 

شاید به ظاهر این کارها مستقیما ربطی به ادمین شما نداشته باشد، اما ما ایرانی ها ضرب المثل معروفی داریم که می گوید « مالت را بچسب همسایه را دزد نکن ». یعنی تا می توانید باید امنیت پیج اینستاگرام تان را افزایش دهید و راه های کنترل پیج و روش های باز پس گرفتن یا از اختیار خارج کردن پیج از ادمین و بازگردانی پیج را یاد بگیرید که در صورتی که با ادمین خود به مشکل خوردید، بتوانید بدون نیاز به او پیج خود را از دسترس او خارج کنید و دچار مشکلاتی که همکار من و کارفرمایش شده بودند و ماجرای آن را در ابتدای این متن بیان کردم، نشوید.

 

 

مهنوش مُهری

مهنوش مُهری

مشاهده تمام پست ها

اضافه کردن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مهنوش مُهری

مهنوش مُهری

چالش ۳۰ روزه کتاب نویسی